CE Belgesi TSE Belgesi Yerli Malı Belgesi
BİZİ ARAYIN

SIKÇA SORULAN SORULAR

Su yalıtımı yaptırmak gerekli mi?

İzobir firmamızı arayarak sevgili müşterilerimizden sıkça gelen sorulardan bir tanesi “su yalıtımı yaptırmak gerekli mi?” Evet gerekli. Mekanlarınıza yalıtım yaptırmak, bilhassa su yalıtımı yaptırmak her daim karınıza olacak bir uygulamadır. Çünkü, mekanlarınızda, çatılarınızda, tavanlarınız, tavan aralarınızda, teraslarınızda ya da herhangi su akıntısı yaşadığınız alanda İzobir’ in polyurea maddesi ile uyguladığı su yalıtımı akıntıyı bitirecektir.

Su yalıtımı uygulamalarından önce su geçirgenliği yaşadığınız alanı yeni baştan yaptırmak ya da tamirat gibi uzun süreli işlemler gerekirken, şimdi bir yalıtım uygulaması yeterli oluyor.

Hangi şehirde olursanız olun gerek şubelerimizin bulunduğu Kayseri su yalıtım, Konya su yalıtım, Bursa su yalıtım noktalarında gerekse ülkenin her yerinde su yalıtım hizmeti sunuyoruz.

Yalıtım Nedir?

YALITIM
 
Herhangi bir mekan ya da belirlenen alanı ısı, su , ses ve nem faktörlerinden korumak için yapılan çalışmaların tümüne yalıtım; ya da diğer adıyla izolasyon denir. Isı, su, ses ve nem faktörlerinden korunabilmek yalnızca iyi bir izolasyon ile mümkündür.
 
Esaslarına uygun olarak yapılan yalıtım %50 ile %70 arasında enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Ayrıca Tekniğine uygun olarak yapılmış yalıtım uygulamaları, ses kirliğini, Isı kaybını , ses, su ve nem yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu, hava kirliliği, konforlu bir yaşam, gürültüsüz sağlıklı mekanlar ve sürdürülebilir geleceğimiz için bir zorunluluktur.  Bu da hem bireysel hem de ülke ekonomisine katkı anlamına gelir.
 
 
 
YALITIM ÇEŞİTLERİ
 
 Isı Yalıtımı : Isı yalıtımı binalarda ve tesisatlarda kullanılmaktadır,ısı yalıtım uygulamaları ile binanın ömrünü uzatmak, insanlara sağlıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanım aşamasında yakıt ve soğutma giderlerinde büyük kazanım sağlamak mümkündür. 
Faydaları : Enerji tasarrufu sağlar, çevre kirliliğini önler, ısı konforu sağlar
 
 
 Su Yalıtımı : Binalarda su yalıtımı suyun ya da nemin binanın bir kısmına veya kapladığı alana zarar vermesini engellemek için yapılır. Bina temeline, çatılara, duvarlara ve bina çevresine uygulanabilir.Su yalıtımı yapılmayan binalarda temelden gelen su sebebi ile bina korozyona uğrar bu da yapının direncini azaltır, olası bir depremde yıkılma riski artar.
 
 Ses Yalıtımı : Ses izolasyonu gürültünün insan üzerindeki etkilerini en aza indirmek için alınan önlemlerin tamamıdır. Makine,ekipman,tesisat ve duvarlara, ses yalıtım malzemeleri ile uygulanabilir.
 

Kendi yalıtımımızı kendimiz yapabilir miyiz?

Su yalıtımlarında kullanılan poliürea maddesini portatif hale getirip, yalıtımı kolaylaştırdığımız ürünümüz İzotüp’ ün mottosu da olan “kendi yalıtımını kendin yap!” eylemini her daim vurgulamamız üzerine gelen sorulardan bir tanesi.

İzotüp portatif, kolay kullanımlı tüplerin içerisinde, usta gerektirmeden pratik mobil sprey tabancalarla uygulanan su yalıtımı kitimiz ile kendi yalıtımınızı kendiniz yapabiliyorsunuz, evet.

İzotüp kitinin içerisinde su yalıtımında kullanılacak ve ihtiyaç olan her malzeme mevcut. Kullanımı çok kolay olmasına rağmen içerisinde kullanım kılavuzunu da bulunuyor. Bu pratik ve portatif tüp sayesinde su akıntıları yaşadığınız alan her neresi ise, usta beklemeden kendini sprey uygulama ile kolayca çözebilecek ve kendi yalıtımınızı kendiniz yapıp, mekanlarınızın yeni yalıtım ustası kendiniz olacaksınız. 

Isı yalıtımı neden gereklidir?

  • Isı yalıtımı uygulanan alandan dışarıya olan ısı kaybını azaltır,
  • Uygulamadan sonra yapılması gereken ekstra bir maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve bakım gerektirmez,
  • Kışın ısıtma, yaz ise soğutma giderlerinin düşmesine katkı sağlar,
  • Uygulama alanlarında ısının homojen dağılımını sağlar,
  • Rutubeti önler, yaşam alanlarında sağlıklı nemden uzak bir ortam oluşturur,
  • İç yüzeylerde terleme sonucu oluşan küfü, siyah lekeleri, sıva ya da boyaların kabarmasını engeller,
  • Binalarda ısı hareketleri ve buhar yoğunlaşması sonucu oluşabilecek hasarı engeller,
  • Atmosfere giden karbondioksit miktarını düşürerek, hava kirliliğinin azalmasına ve çevrenin korunmasına katkıda bulunur.

Konya da ısı yalıtımı uygulaması nasıl yapılıyor?

İzolasyon uygulaması Konya da da tüm illerde de zorunlu bir uygulamadır. Konya ısı yalıtım uygulamaları hususunda aldığımız fazlaca sorunun karşılığı olarak www.izobir.com da detaylı şekilde bulabileceğiniz blog konularımız ve uygulama videolarımız ile ulaşabilirsiniz.

Konya da bulunan İzobir şubemiz ile de Konya ısı yalıtımı haricinde Konya su yalıtımı, Konya nem yalıtımı, Konya ses yalıtımı gibi tüm izolasyon uygulamaları hakkında bilgi alabilirsiniz. İsterseniz telefon numaramızı tuşlayarak da tüm sorularınız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İzobir ısı yalıtımı, su yalıtımı, nem yalıtımı, küf yalıtımı, ses yalıtımı uygulamalarının hepsini mekanlarınızda gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.  

Isı yalıtımı neden dış cepheye yaptırılmalıdır?

Çünkü kolon, kiriş, perde duvar gibi bölgelerde oluşabilecek ısı köprüleri, binalarda ısı kaybına neden olur ve bu ısı köprüleri sadece dış cephe ısı yalıtımı ile tamamen kaplanabilir.

Dış cephede uygulanan ısı yalıtımı sayesinde, ısı köprülerinin tamamı için ısı kaybı önlenmiş olur.

Ayrıca dış cephe ısı yalıtımı sayesinde, binanın dış cephesi aşırı ısınma, aşırı soğuma, yağış ve don gibi olumsuz hava şartlarına maruz kalmaz, cepheden su emilimi dengelenir. Böylece uzun yıllar deformasyon  (çatlama, kabarma vb.) oluşmaz.

İç cepheden ısı yalıtımı yapılabilir mi?

İç cephe yalıtımı sadece inşaat halinde olan binalar için yapılabilir, sprey poliüretan pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu için hem görsel açıdan hem uygulama esnasında cam, kapı, pencere vb. malzemelere vereceği deformasyondan dolayı ince işçiliği bitmiş inşaatlara uygulama yapılamaz.

Sıcak bölgelerde ısı yalıtımı yaptırılmalı mıdır?

Isı yalıtımı bina içindeki ortam sıcaklığının maksimum süre ile muhafaza edilmesi için uygulanır. Kışın ısınmak, yazın serinlemek için harcadığımız enerji ve yakıttan tasarruf sağlar. Konutun soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirir. Bu yüzden sıcak iklimlerde de mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.

Sadece kuzey cephesine ısı yalıtımı yaptırmak yeterli midir?

Binanın ısı yalıtımı yapılmayan diğer cepheleri ve çatı, duvar, döşeme, çıkma, cam ve doğrama gibi bileşenler ısı kaybına devam eder. Bu nedenle tüm cephe ve bileşenlerine ısı yalıtımı uygulanmalıdır. Tek cephe ısı yalıtım uygulamaları kesinlikle yeterli değildir.